31. mája 2019

Známe tváre, ktoré tiež podľahli gamblingu

Gambling nie je problémom chudobných ľudí ani nižších sociálnych vrstiev. Väčšinou vidíme práve tieto prípady, pretože majetní ľudia dokážu svoju závislosť lepšie zakamuflovať, prípadne ich nedostane do krízy tak rýchlo vďaka finančným prostriedkom, ktorými disponujú.

Prečo sa vlastne ľudia so solídnym finančným zázemím rozhodnú hrať pravidelne? Odpoveď môžeme nájsť v našom mozgu, ale aj v genetike. Ako sme písali už dávnejšie v tomto článku, človek môže mať na gambling genetickú predispozíciu. Vo väčšine prípadov to znamená, že sa stáva závislejším na dopamíne, ktorý sa dostavuje pri pocite výhry. Tento dopamín sa však vylučuje u všetkých ľudí, nie len u hŕstky „vyvolených“ – no tí sú naň citlivejší.

Skombinujte takúto predispozíciu so zlou životnou situáciou, ktorej sa snažíte uniknúť a priechod pre závislosť je voľný. Stres v zamestnaní, partnerské problémy, smrť v rodine, to všetko môže spustiť prvý kontakt s hazardnými hrami.

Ťažko povedať, čo viedlo niektoré známe osobnosti ku gamblingu. Niekoľko známych mien zo zoznamu nižšie však dokazuje, že hazardnému hraniu môže prepadnúť hocikto. Aj ľudia, ktorí žijú v luxuse.

Týchto celebritných gamblerov určite poznáte

Charlie Sheen

Nie je to veľké prekvapenie. Ak ste sledovali obľúbený seriál Dva a pol chlapa, pokým v ňom pôsobil ako hlavný hrdina tento herec, máte predstavu, ako sa asi vyzerá jeho život. Hovorí sa totiž, že Charlie Sheen nemusel pre rolu Charlieho Harpera vôbec hrať. Podľa informácií sa stal Sheen závislým už v mladosti, prevažne na športovom stávkovaní a je schopný minúť na stávkach až 20 000 $ týždenne.

Tobey Maguire

Herec, ktorého si bude jedna celá generácia navždy pamätať ako Petera Parkera zo Spidermana, má podľa vyjadrení médií zložitú povahu. Tá sa prenáša aj do jeho hry – pri pokri sa mu síce darí, no prehru znáša veľmi ťažko. Dokonca sa zúčastnil nelegálneho gamblerského turnaja, za čo sa dostal do problémov so zákonom.

Tiger Woods

Svetový golfista, ktorý nedávno zažil veľký kariérny comeback, nemá ťažkú ruku a vklad raisuje veľmi sebaisto. Hovorí sa, že v blackjacku je veľmi dobrý a v nálade staví za jedno kolo aj 25 000 $. Podľa vyjadrenia manažmentu vegaského hotela Mansion at MGM však dokáže za večer vyhrať aj 1 000 000 $.

Pamela Anderson

Bývalá herečka známa zo seriálu Pobrežná hliadka a playmate má už časy najväčšej slávy za sebou, no na niektoré jej excesy sa pravdepodobne nezabudne. Okolo jej manželstva s pokrovým hráčom Rickom Solomonom kolujú rôzne fámy a jedna z nich je tá, že sa zobrali po tom, čo Pamela prehrala svoj vklad 250 000 $.

Pravidelné hranie problém len prehlbuje

Skôr či neskôr sa aj celebritní hráči ocitnú v situácii, ktorú už nezvládnu vyriešiť. Príkladom môže byť Michael Jordan, ktorý bol niekoľko rokov po sebe označený za najužitočnejšieho hráča. Dnes je síce jedným z najmajetnejších športovcov v histórii, jeho skorý odchod na dôchodok však prerušili hazardné hry a stávkovanie. V golfovej hre so známym dokázal prehrať až 900 000 $.

Ako je možné, že niekto staví také obrovské čiastky? Nebojí sa rizika, neuvažuje racionálne? Áno, racionalita ide v tomto prípade do úzadia a v popredí je zase chémia. Hormóny vyplavované počas hrania totiž pôsobia na závislého ako drogy. Skutočne závislý človek získava na omamnú látku – či už je to ilegálna droga alebo mix hormónov vo vlastnom tele – rezistenciu. Potrebuje ich čoraz viac. Preto sú vyššie stávky lákavejšie a častejšie hranie nevyhnutné.

Tak ako v prípade hocakého iného človeka trpiaceho závislosťou, aj gambling je možné riešiť s profesionálnou pomocou. Poznáte niekoho, kto potrebuje pomoc, alebo ju potrebujete sami? Kontaktujte Linku pomoci pri problémoch s hraním na telefónnom čísle 0800 800 900.

Nezaradené
Načítava sa…