Nechcete sa stať závislým? Stanovte si hranice!

29. novembra 2018

Nechcete sa stať závislým? Stanovte si hranice!

Sú dva druhy ľudí – tí, ktorí hrajú hazardné hry kvôli možnosti rýchleho zárobku a tí, ktorí hrajú kvôli zábave. Aj napriek tomu, že väčšina ľudí začína s hazardom nevinne a párkrát vyskúšajú šťastie, je potrebné si hneď na začiatku uvedomiť jednu vec – hazardná hra nemusí byť len neškodným druhom zábavy. 1 až 3% populácie má predispozície k závislosti.

Problém prichádza vtedy, keď človeku hranie prerastie cez hlavu a začne sa topiť v dlhoch. Na jednej strane je zrejmé, čo je dôvodom jeho dlhov, na strane druhej si to on sám neuvedomuje a nechápe, ako sa to mohlo stať. Ak vo svojom okolí máte závislého hráča, majte na pamäti jednu vec – hráč nie je zlý človek. Len dočasne stratil kontrolu nad svojím konaním a správaním. Žiaľ, tento dočasný výpadok má za následok finančné problémy, ktoré sa s ním budú ťahať aj niekoľko rokov.

nechcete-sa-stat-zavislym

Kým si hráč uvedomí svoju závislosť, prejde v priemere osem rokov

Ľudia, ktorí majú s hazardom problémy a v značnej miere im prerástol cez hlavu, to často pred svojimi najbližšími taja a odbornú pomoc vyhľadávajú v priemere po ôsmich rokoch od vzniku závislosti. Čo sa dovtedy deje? Problémy v partnerskom i rodinnom živote, rozpad rodiny, strata práce a neskutočné dlhy, ktoré sa často vyšplhajú až na niekoľko desiatok tisíc eur.

Dôležitá je prevencia proti závislosti

Hlavnou prevenciou závislosti na hazarde je uvedomiť si jednu vec. Hrať len dovtedy, kým si to môžete dovoliť. Pred každou hrou si stanovte pevnú čiastku a tú nikdy to neprekročte. Taktiež si stanovte aj maximálny čas, ktorý hazardnej hre budete venovať. Hra je zábava, za ktorú sa platí – rovnako ako kolotoče, bowling či hokejový zápas. Nie je to spôsob zarábania peňazí. Nikdy nechcite prehraté peniaze vyhrať naspäť a myslite tiež na to, že nie je dobré hrať pod vplyvom alkoholu či iných omamných látok.

Máte tendenciu stať sa závislým? Položte si tieto dve otázky

  • Cítili ste niekedy potrebu hrať za stále viac a viac peňazí?
  • Museli ste niekedy klamať svojim najbližším o tom, ako často hráte a koľko peňazí do hrania investujete?

Ak ste na tieto dve otázky odpovedali kladne, máte k dispozícii prvé znamenia, že niečo nie je v poriadku. Riešenie je vo väčšine prípadov len jedno – vyhľadať odbornú pomoc. Kontaktujte preto Linku pomoci pri problémoch s hraním na telefónnom čísle 0800 800 900.

Foto: www.pexels.com

Nezaradené
Načítava sa…