12. februára 2019

Mikrotransakcie v hrách ako novodobý gambling?

Gambling a hazardné hry majú mnoho podôb a s technologickými inováciami sa vyvíjajú tiež. Novodobým fenoménom, ktoré by sme mohli zaradiť v istých prípadoch do gambilngu tiež, sú mikrotransakcie v hrách.

Počítačové, konzolové a mobilné hry s nástupom internetu a po prepojení s online svetom nadobudli iný rozmer. Okrem spájania hráčov prostredníctvom internetového pripojenia sa transformovali mnohé hry aj ich spôsob platenia. Už nestačí, aby si hráč zaplatil jednorazový poplatok za sprístupnenie hry. Niektoré tituly využívajú model paušálnych platieb, pomocou ktorých si predplatíte hrací čas. Ako problémové pôsobia tie hry, ktoré ponúkajú výhody za takzvané mikrotransakcie.

Čo sú to mikrotransakcie

Už ich názov napovedá, že poplatky za tieto hry nie sú vysoké, aspoň nie jednorazovo. Mikrotransakcie ponúkajp hráčom vylepšenie za menšiu čiastku, ktorá ovplyvní hrateľnosť média. Lepšie vybavenie, nové levely alebo postavy, in-game mena, za ktorú si môžu kupovať ďalšie položky.

Zdá sa vám to ako slabý odvar v porovnaní s klasickými hazardnými hrami? Príbehy skutočných hráčov dokazujú, že aj klasické videohry im môžu konkurovať. Ako informoval jeden z popredných herných webov Kotaku, ktorý informáciu prevzal z obľúbeného vlákna fóra Reddit, závislí hráči míňajú cez mikrotransakcie tisíce dolárov a eur. Konkrétny príklad, na ktorý odkazujeme, hovorí o horibilnej čiastke viac ako 10 000 dolárov.

Aký zmysel majú mikrotransakcie

Narozdiel od klasických hazardných hier ako poker, ruleta či hracie automaty, mikrotransakcie nie sú nutné pre hranie počítačovej či mobilnej hry. Sú prepracovaným systémom platieb za hranie, ktorý sa nazýva freemium. Názvom je odvodený od slov free, teda zadarmo, a premium, teda prémiový. Mikrotransakcie umožnia hráčom získať výhodu oproti protihráčom, ktorí za hru neplatia.

Vidina výhry je návyková, či už ide o finančný zisk alebo o to, byť lepší ako ostatní. Závislosť si nevyberá, preto sa majte napozore aj pred touto formou gamblingu, ktorá ohrozuje najmä mladších ľudí.

 

Nezaradené
Načítava sa…