Čo sú spúšťače závislosti na hazardných hrách?

30. júna 2019

Čo sú spúšťače závislosti na hazardných hrách?

Závislosť na hazarde má svoje spúšťače. Čo medzi ne patrí a kedy si dávať pozor?

Človek môže podľahnúť závislosti zo dňa na deň, ak k tomu má predispozíciu, no omnoho častejším scenárom je postupné prehlbovanie závislosti a učenie sa takzvaného vzorca správania. „Inkubačná doba“ závislosti môže byť rôzne dlhá aj podľa toho, či je človek odkrytý takzvaným spúšťačom.

Samota aj kamaráti

Nie je jednoduché určiť presnú príčinu, najmä preto, že sa ich vyskytuje v živote závislého hneď niekoľko. Medzi časté spúšťače závislosti patria:

  • Samota, osamotenie od rodiny, priateľov a známych, ale aj absencia všedného medziľudského kontaktu
  • Odchod do dôchodku
  • Depresívne a úzkostlivé stavy
  • Tlak prostredia a spoločnosti, významnú rolu hrajú kamaráti závislej osoby
  • Stres (najmä pracovný) a traumatické udalosti

Hazardné hranie, a najmä pocit z výhry, dáva smutnému človeku a človeku trpiacemu úzkosťou pocit, že je v jeho živote na chvíľu nová istota a pozitívna sila. Vytvárajú v mozgu nové nervové prepojenia (viac sa o nich môžete dočítať v tomto článku). Hoci u osamelých ľudí nemusí ísť najprv o vytváranie nových prepojení – do herní sa tento typ hráčov častokrát vyberie práve kvôli kontaktu s ľuďmi – časom si návyk vytvoria a stávajú sa z nich regulérni hráči.

Jedna závislosť môže naštartovať druhú

Závislosti sa objavujú aj združene. Gambling nemusí byť prvým problémom, môže sa pridružiť k nadmernému užívaniu alkoholu, fajčeniu alebo zneužívaniu omamných látok. Kombinácia omamných látok a gamblingu je jednou z najnebezpečnejších vôbec. Už len „mäkká“, legalizovaná droga – alkohol – má za následok stratu zábran pri užití väčšieho množstva. Stratiť zábrany znamená riskovať a risk sa v hazarde nemusí vyplatiť, ako dokazujú príbehy miliónov gamblerov.

Možno aj vo vašom okolí sú niektoré zo spúšťačov popísané v tomto článku. Poznáte niekoho, kto potrebuje pomoc, alebo ju potrebujete sami? Kontaktujte Linku pomoci pri problémoch s hraním na telefónnom čísle 0800 800 900.

 

Nezaradené
Načítava sa…