17. januára 2019

Čo sa skrýva za vznikom závislosti na hazardných hrách? Prostredie, ktorého sme súčasťou

Na riziko vzniku akejkoľvek závislosti má vplyv množstvo rôznych faktorov. Napríklad môže ísť aj o gény, ktoré človek zdedí po svojich predkoch. Tie môžu byť príčinou vyššej náchylnosti k nezdravému hraniu hazardných hier. Gény však ale ani zďaleka nie sú jediným faktorom, ktoré vedú k závislosti na hraní hazardných hier.

Veľký podiel viny na možno rozvoji závislosti má okrem iného aj prostredie, ktoré nás obklopuje, a to:

Rodina a problémy v nej

Ak automaty hrá otec, je veľká pravdepodobnosť, že hazardným hrám prepadne aj syn. Nie je však všetko len o génoch, dôležitú úlohu zohráva aj rodinné prostredie, v ktorom vyrastáme. Rodina sa výrazným spôsobom podieľa na formovaní osobnosti človeka a je preto prirodzené, že problémy v rodine, ako napríklad výskyt násilníckych sklonov, nadmerných hádok medzi členmi rodiny či užívanie návykových látok, sa môžu spolupodieľať na vzniku či prehlbovaní závislosti. Na druhej strane však treba povedať, že práve rodina môže byť tým najdôležitejším impulzom, ako sa zo závislosti dostať.

Priatelia a ich vplyv

Hovorí sa, že priatelia sú rodina, ktorú si človek môže vybrať. Ak skutočná rodina nefunguje, najmä u mladých ľudí ju často nahrádzajú kamaráti, ktorí ovplyvňujú ich postoj k dôležitým veciam. Nevynímajúc hranie hazardných hier. Potvrdzujú to i výskumy, ktoré tvrdia, že rovesníci závislí na hraní hier zvyšujú vznik závislosti najviac zo všetkých možných faktorov. Veľkú rolu v tom zohráva aj túžba mladého človeka zapadnúť aspoň do partie, keď doma to až tak veľmi nefunguje. Na druhej strane však treba povedať, že podpora správnych priateľov môže byť silnou motiváciou k odvykaniu.

Škola alebo práca

Zatiaľ čo priateľov si vyberáme sami, spolužiakov a kolegov väčšinou nie. Je síce pravdou, že vzťahy v tejto sfére sú menej osobné než v prípade ľudí, ktorých považujeme za priateľov, no i tak zohrávajú dôležitý negatívny faktor. Často sa stretávame s ľuďmi, ktorí do závislosti spadnú len kvôli tomu, že chcú byť “za dobre” s kolegami, ktorí každý deň po práci idú na pivo do miestnej herne a strávia v nej niekoľko hodín pri automatoch. Domov odchádzajú v podguráženom stave s nie veľmi triezvou mysľou. Raz za čas môže ísť o dobrú formu odreagovania sa po náročnom dni v práci. Problém nastane, ak je tých návštev v kasíne a vypitého alkoholu príliš veľa.

Máte podozrenie, že ste závislým na hraní hazardných hier? Vyhľadajte odbornú pomoc skôr, ako bude neskoro. Kontaktujte preto Linku pomoci pri problémoch s hraním na telefónnom čísle 0800 800 900.

 

Nezaradené
Načítava sa…